Nostalji Bir Bahtsız Başkan: Galip Kulaksızoğlu

  • Konbuyu başlatan Split
  • Başlangıç tarihi
Split

Split

Administrator
Yönetici
TL Hesap Bakiye
1,000


Spor tarihinde bazı oyuncular vardır ki ismi stadyumlara verilir, futbolseverlerin kalbinin en derinlerine kazınır. Bazı sporcular ise, üstün yeteneği ve skora katkısı ne kadar üstün olursa olsun, ya kendi hatasından ya da '' Kara Baht '' ından bu zinciri kıramaz.
1910 senesinde Fenerbahçe'de futbolculuğa başlayan Galip Kulaksızoğlu da belki bu isimlerden birisidir. Onun bahtsızlığı, Galatasaray'da futbola başlayıp Fenerbahçe'de futbolculuktan ve başkanlığa kadar birçok görevde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Her iki kulüp de, bu değerli spor adamına neredeyse üvey evlat muamelesi yapar.

Galip Kulaksızoğlu, Midilli Mutasarrıfı Kulaksızzade Mustafa Paşa'nın oğludur. 1889 yılında İstanbul, Kadıköy'de doğmuştur.
Bazı kaynaklar onun Saint Joseph Lisesi'nden, resmi kaynaklar ise Mekteb-i Sultani'den (Bugün ki adıyla Galatasaray Lisesi) mezun olduğunu belirtir. Liseden mezun olduktan sonra Galatasaray'da futbola başlamış ve kulübe uzun süre hizmette bulunduktan sonra Galatasaray'a bir rakip yaratma düşüncesini dönemim kulüp başkanı olan Ali Sami Yen'e açmıştır. Bu fikri çok beğenen Ali Sami Yen'den destek alarak Fenerbahçe Spor Kulübü'nü kurmuştur.Forvet olarak başladığı Fenerbahçe kariyerine savunma oyunucusu olarak son veren usta oyuncu, top tekniği, oyun zekası ve herşeyden önemlisi centilmen kişiliğiyle herkesin gönlünü kazanmıştır. Hatta kulüp başkanı Ayetullah Bey'in istifasının ardından, yönetimde bir takım zorluklar baş gösterince, bir süre kulüp başkalığına vekalet etmiştir. Kulüpte olduğu süre içerisinde, 1924'e kadar, futbolculuk kariyeri yanında kulübün tenis, hokey ve kürek branşlarında da oynamış ve çok başarılı olmuştur.

1950 senesinde hayata gözlerini yuman Kulaksızoğlu, ardında efsanevi bir kariyeri geride bırakıp, bir centilmenlik abidesi olarak anılsa da, Galatasaray'da başlayıp Fenerbahçe'de biten serüveni sebebiyle iki ekip tarafından neredeyse tarihin tozlu sayfalarına terkedilmiştir.

Betforum ekibi olarak, bu yazımızla, Türk Futbol Tarihi'ne adını altın harflerle yazılması gereken Kulaksızoğlu'nu anmak istedik.
En yakın zamanda hakettiği gerçekliğe kavuşması dileğiyle, hepinizie iyi seneler diliyoruz.

 
Son düzenleme:
Cazzy07

Cazzy07

Well-known member
TL Hesap Bakiye
3
Liseden mezun olduktan sonra Galatasaray'da futbola başlamış ve kulübe uzun süre hizmette bulunduktan sonra Galatasaray'a bir rakip yaratma düşüncesini dönemim kulüp başkanı olan Ali Sami Yen'e açmıştır. Bu fikri çok beğenen Ali Sami Yen'den destek alarak Fenerbahçe Spor Kulübü'nü kurmuştur.


Teşekkürler Ali Sami Yen Fenerbahçe gibi kalite bir kulübü Türk sporuna kazandırdığın için :D
 
S

scar1453

Well-known member
TL Hesap Bakiye
0
Bu hafta 20 yıllık esarete son vericez bu dünyada akp bile indiyse iktidardan fenerde yenilir kadıköyde :D
 
Üst