Nostalji Dalton'ların Gerçek Hikayesi

Split

Split

Administrator
Yönetici


Kovboylar ve azılı kanun kaçakları dersek herhalde herkesin aklına gelen ilk isim Redkit ve Dalton Kardeşler olur. Onların bu kadar popüler olması, yaşadıkları gerçekte çok acımasız olsa da, onların hem safça hatalar yapan bir gangster grup ve onları sakin ve alaycı tavrıyla kodese tıkan bir kovboy olarak anlatılmasıdır. Oysa Daltonlar gerçek hayatta tam bir vahşet saçan bir suç makinesiydi. İşte size Daltonlar'ın hikayesi.Asıl adı Dalton Çetesi ( Dalton Gang) olan ve Amerika da 1800 lü yılların sonunda nam salan Dalton kardeşler, bir kısmı şehir eşkıyası ve diğerleri hükümet tarafından ülkenin Batı Yakası'nda görevlendirilmiş emniyet güçlerinden oluşan bir ailenin üyeleriydiler. Çete, gerçekleştirdiği tren ve banka soygunlarıyla ünlenmişti. Kardeşlerden ayrı olarak, çetenin Bill Power ve Dick Broadwell adında iki üyesi daha bulunuyordu.

Çetenin içerisinde Dalton Kardeşlerden üç kişi bulunuyordu: 1871 doğumlu Emmett ''Em'' Dalton, 1869 doğumlu Robert '' Bob'' Renick Dalton ve 1861 doğumlu Gratton '' Grat'' Dalton. Dördüncü kardeş olan, William M. ''Bill'' Dalton da aslında bir kanun kaçağıydı ve çoğunlukla ''Wild Bunch'' isimli ünlü haydutlar çetesi ile beraberdi.Babaları, James Lewis, Kentucky şehrinde doğmuştu ve Missouri'ye taşınana kadar burada yaşamını sürdürdü. Daha sonraları salon görevlisi olarak çalışacağı Kansas şehrine gelen James, Younger ailesinin genç kızı Adeline Lee ile evlendi. Adeline ve Lewis çiftinin tam on beş çocuğu oldu fakat çocukların ikisini henüz çok küçük yaştaylarken kaybettiler. Nihayetinde aile, Kansas eyaletinin Coffeyville şehrine yerleşti.

En büyük kardeş olan Frank, bütün kardeşlerini doğru yoldan ayırmamaya gayret gösterdi. Federal Güvenlik Birimi'nde şerif yardımcılığı görevi üstlenen Frank, kardeşlerini de kolluk kuvvetleri olarak yanına aldı. Fakat 27 Kasım 1887 günü, Oklahoma bölgesinde bir at hırsızını kovalarken açılan ateş sonucu hayatını kaybetti.

Sonrasında Emmett, Bob ve Grat kanun adamı olarak görevlerine devam ettiler. Fakat 1890 senesinde, yaptıkları iş için alacakları para ödenmeyince, işte o zaman Dalton efsanesi başladı. Bob, daha henüz 19 yaşında iken ilk cinayetini işledi ve daha sonra ''Yerli'' kabilelerin alanına gizlice ''likör'' soktuğu için ceza aldı. Yine aynı sene, kardeşlerden Grat, at çalma suçlamasıyla tutuklandı. Çete daha sonra banka soyma girişimlerinde bulundu.

Bob ve Grat, çetenin iki bankayı aynı anda soymaya çalıştığı bir olay esnasında, kardeş olmayan diğer iki üye ile birlikte vurularak öldürüldüler. Coffeyville'deki bu soygunda kardeşlerde Emmet ise feci şekilde öyle ağır yaralandı ki, kimse onun yaşayacağına ihtimal vermiyordu. Bu yüzden toplanan öfkeli kalabalık onu linç etmekten vazgeçti. Hapishanede geçen uzun yıllardan sonra Emmet affedildi.Dalton Çetesi'nin dağılışı, sonraki yıllarda film ve kitaplara konu oldu. Bunlardan en çok bilineni ise şüphesiz Redkit çizgi film serisi.

Haberi İngilizce aslından çeviren

Betforum Haber Ekibi
 
Son düzenleme:
DomaN

DomaN

Well-known member
Nasıl ya? Daltonlar gerçek miydi? Müthiş bir hikaye
 
Üst