Sanat-Sepet-Spor Film Önerisi : Lanet Takım ( The Damned United )

  • Konbuyu başlatan Split
  • Başlangıç tarihi
Split

Split

Administrator
Yönetici
brian clough.jpg2.gif

Yönetmenliğini Tom Hooper'ın yaptığı 2009 İngiliz yapımı ve başrolleri Michael Sheen ve Jim Broadbent'in paylaştığı film,
Leeds United futbol klubünün başında 44 gün geçiren efsanevi teknik direktör Brian Clough'ın hikayesine odaklanıyor. 2004 senesinde hayata gözlerini yuman İngiliz teknik adam, Hartlepool ve Derby County'nin başında yardımcısı Peter Taylor ile büyük başarı yakaladıktan sonra Leeds'in başına getirilir.

br.gif

Kendisinden önce takımı yöneten ve daha sonra Britanya Milli Takımı'nın başına getirilen Don Revie ile aralarında büyük bir sürtüşme olduğu bilinen Clough, Leeds'in başında 6 haftada 4 puan elde etmiş ve sonrasında o zamanlar için muazzam yüksek bir miktar olan 98 bin poundluk tazminat ile görevi bırakmıştı.

Senaryosunu Peter Morgan'ın yazdığı film, David Peace'in gerçek olaylardan esinlenerek yazdığı ''The Damned Utd'' adlı kitabından uyarlanmıştır.
Kitap ve film, gerçeği yansıtmadığı gerekçesiyle hem Brian Clough hem de o zamanlar Leeds forması giyen '' Captain of The Crew'' lakabını taşıyan efsanevi İngiliz futbolcu Billy Bremner tarafından eleştirilse de, kurgu ve senaryo olarak hala en çok beğenile futbol filmleri arasında yerini alıyor.


Özellikle AC ve FM severler için ilginç bir olduğunu düşündüğümüz filmin filmin imdb puanı ise 7,6/10. Film analizimize burda son verirken, konu hakkındaki düşüncelerinizi bekliyoruz.

Haberi hazırlayan ve sunan
Betforum Haber Ekibi
 
kral54

kral54

Well-known member
çok öncelerden izlediğim film hatırlattınız tekrar arşivimde var Derby Country :)
 
Üst