İnceleme Kobe'nin En Zorlandığı İsim

D

dagi

Guest
Ekran Resmi 2019-02-13 11.36.37.png

Los Angeles Lakers'ın unutulmaz oyuncularından Kobe Bryant geçtiğimiz günlerde katıldığı bir programda, kendisine sorulan "Kariyerin boyunca zorlandığın en zor eşleşme hangisiydi?" sorusuna ise T-Mac cevabını verdi.

"Tracy McGrady kariyerimdeki açık ara en zorlu eşleşmeydi. Sahada hücum adına her şeyi yapabiliyordu."

Kobe, T-Mac’i savunurken ne kadar da zorlandığını söylesede iki oyuncunun karşı karşıya geldikleri maçlara genel olarak göz attığımızda 21 kere kozlarını paylaştıklarını ve bunların 14’ünü Kobe, 7 tanesini ise T-Mac kazandığını görüyoruz. Fakat Kobe neden savunmakta en zorlandığı oyuncunun Tracy McGrady olduğunu söyledi? Bu konu hakkında bazı varsayımlarımız olabilir. T-Mac içeri çok iyi penetre edebilen bir oyuncuydu ve Kobe’ye göre boy avantajı da vardı. Hem üçlük çizgisinin gerisinden hem de orta mesafeli şutlar sokabilen bir oyuncuydu hatta kariyer üçlük yüzdesinin Kobe'den daha yüksek olduğunu söyleyebiliriz. Kısaca T-Mac hücumda çok donanımlı bir oyuncu olduğu için Kobe'nin savunmakta zorlandığı bir oyuncu olabilir.

T-Mac'in ise çok fazla sayıda büyütülecek bir performansı yok. Fakat T-Mac, Kobe Braynt ile karşılaştığı maçların neredeyse 7 tanesinde kariyer üçlük ortalamasından daha yüksek bir performans göstermiş. Buna karşılık 6 maçta da üç sayı çizgisi gerisinden sayı bulamamış. Üçlük yüzdesi üstünde yoğunlaşmanın nedeni ise T-Mac’in Kobe'ye göre fiziksel artıları olduğundan Kobe için onu savunmanın en iyi yöntemi T-Mac'i dışarda şuta zorlayıp içeri penetre etmemesini sağlamaktı.

T-Mac'in savunmasına geldiğimizde ise istatistikler bize Kobe'nin T-Mac ile karşılaştığı maçlar çok daha fazla üçlük denediğini gösteriyor. Yani Kobe içeri penetre ederken T-Mac'a karşı zorlanacağı için son çare olarak hep şut denediğini söyleyebiliriz. T-Mac dışarıda Kobe'yi çok iyi savunamamış gibi gözüküyor. Ki, Kobe, T-Mac ile karşılaştığı maçların tam 10 tanesinde kariyer üçlük yüzdesinde daha iyi atmış. Ayrıca Kobe, T-Mac ile karşılaştığı 21 maçın 10 tanesinde tam 30+ sayı bulmuş. Sonuç olarak kazanan Kobe olmuş diyebiliriz.

Betforum Haber Ekibi
 
DomaN

DomaN

Well-known member
TL Hesap Bakiye
0
T-Mac çok iyi bir oyuncu ama Kobe kadar belirleyici olamıyordu. Güzel yazı kardeşim, eline sağlık
 
Üst