Betforum Yazı Dizileri Tek Takımda Kocayanlar 6 - ''Aslan Nihat Asım Bekdik ''

Split

Split

Administrator
Yönetici
TL Hesap Bakiye
1,000
nihat asım bedik.jpg4.jpg

Bazı futbolcular vardır ki, onlar endüstrileşen futbola atılan tokat gibidir. Onlar oynadıkları futbolun, akıttıkları terin ve giydikleri formanın ağırlığını her zaman taşıyan, takımı için elini ilk taşın altına koyan kişilerdir. Artık adına top koşturdukları takım ve adlarına şarkı yazan taraftarlar, onların ikinci ailesidir. Onlar, yaşadıkları şehrin taraftarlarıyla, kimi zaman bir komşu olur, kimi zaman onlarla bisiklet turuna çıkar, hatta doğum günleri için kadeh kaldırır. Artık onlar takımın vazgeçilmezi olurlar, onlar tek takımda kocayanlardır.

nihat asım bedik.jpg

1902 senesinde, o zamanlar Osmanlı İmparatorluğu'nun başkenti olan İstanbul'da dünyaya gelen '' Aslan '' lakaplı Nihat Asım Bekdik, 12 yaşında Galatasaray altyapısına girdi ve futbolu bırakana değin, Sarı Kırmızılı formanın vazgeçilmez isimlerinden biri oldu. 1916 yılında seçildiği Galatasaray A takımında, defans oyuncusu olarak tam 20 sene top koşturdu. Bu süre içerisinde Cimbom ile toplam 268 resmi maça çıkan Nihat Bekdik, Milli Takım formasıyla 21 maçta görev aldı. Takım kaptanı olarak çıktığı ve Bulgaristan'ı 3-1 mağlup ettiğimiz karşılaşmada, A Milli kariyerindeki tek golünü atmayı başardı.

nihat asım bedik.jpg3.jpg

Aynı zamanda Galatasaray mezunu olan Nihat, defanstaki göz dolduran performansı ve formasındaki ''Aslan'' rozeti sebebiyle bu lakaba layık görüldü. Sarı kırmızılı forma ile 1928 ve 1936 yılları arasında, o zamanlar İstanbul Ligi olarak adlandırılan ve çok az sayıda takımdan meydana gelen turnuvalarda, takım kaptanı olarak toplam 6 şampiyonluk yaşadı.

Futbolun yanında atletizm ile de uğraşan Nihat Asım, 1923 senesinde 11.92 lik atlayışla Türkiye Üçlü Atlama rekorunu ve 1.58 lik atlayışıyla Yüksek Atlama rekorlarını kırdı. 1933 senesinde ise, yine ''Aslan'' ismini verdiği botuyla katıldığı İstanbul Kürek Çekme Şampiyonası'nda birinci olmayı başardı. Çok yönlü bir futbolcu olan Nihat, sonraki yıllarda kısa süreliğine siyasete katılsa da, onun için ilk aşk her zaman Galatasaray oldu.

nihat asım bedik.jpg 2.jpg

Betforum olarak hazırladığımız yazı dizilerini siz sevgili üyelerimize sunmaktan büyük mutluluk duyuyor, hepinize mutlu haftalar diliyoruz.


Betforum Haber Ekibi
 
Son düzenleme:
birbucukust

birbucukust

Well-known member
TL Hesap Bakiye
0
biraz da bizden birilerinin işlenmesi daha anlam katmış bu seriye Split player ellerine sağlık
 
Üst